DSÖ, Hindistan yapımı öksürük şurubundaki kabul edilemez miktarda glikol için uyardı

YENİ DELHİ, 27 Nisan (Xinhua) — Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Hindistan’da üretilen ve “kabul edilemez miktarda dietilen glikol ve etilen glikol” içeren öksürük şurubuna karşı uyarı yayımladı.

DSÖ’nün Salı günü akşam saatlerinde yayımladığı uyarıda, Hindistan yapımı kontamine öksürük şurubunun bir partisinin, Marshall Adaları ve Mikronezya’da tespit edildiği belirtildi.

Uyarıda Marshall Adaları’ndaki Guaifenesin Syrup TG Syrup adlı şuruptan alınan örneklerin, kirletici madde olan kabul edilemez miktarda dietilen glikol ve etilen glikol içerdiği dile getirildi.

Guaifenesin, akciğerlerdeki tıkanıklığı ve öksürük semptomlarını azaltmakta kullanılan bir balgam söktürücü ilaç olarak biliniyor.

DSÖ, Guaifenesin Syrup TG Syrup kullandıktan sonra hasta olan kişiler olup olmadığı hakkında bilgi vermedi, ancak kabul edilemez miktarlarda dietilen glikol ve etilen glikol tüketilmesinin ölüme neden olabileceği uyarısında bulundu.

Hindistan hükümeti son DSÖ uyarısı konusunda henüz açıklama yapmadı.

Bu son uyarı, DSÖ’nün Hindistan’da üretilen başka öksürük şuruplarını Gambiya ve Özbekistan’daki çocuk ölümleriyle ilişkilendirmesinden birkaç ay sonra geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir