Gördüğünüz Anda Size Zaman Yolcuğu Yaptırıp Hiç Görmediğiniz Yerlere Işınlayacak İlginç Tarihi Eserler

Geçmişten günümüze kadar hayata tutunmayı başaran antik eserlerin bazıları sizi de geçmişe ışınlayacak kadar güçlü! Gördüğünüz anda sizleri binlerce yıl önce varolan medeniyetlerin topraklarına ışınlayacak, hem birbirinden ilginç hem de tuhaf tarihi eserlere bir göz atın!?

1. Kutsal Roma İmparatoru VI. Karl’ın eşi olan İmparatoriçe Elizabeth Christine’e 1740 yılında özel olarak tasarlanmış tekerlekli sandalye.

2. Almanya’da 8 bin 600 ila 9 bin yıl önce gömülmüş olan Bad Dürrenberg şamanına ait kalıntıların 23-35 yaşları arasında bir kadına ait olduğu düşünülüyor.

Ayrıca kalıntılar arasında yana domuzu, geyik, kaplumbağa ve turna gibi hayvanların dişleri ile kemiklerinden yapılmış bir başlık bulunuyor.

3. M.Ö. 2000 yılında Çin’i vuran ve ‘Çin’in Pompeii’ olayı olarak adlandırılan devasa depremin ardından çocuğunu korumaya çalışan bir annenin iskeleti…

Kalıntılar, Çin’in kuzeybatı bölgesindeki Lajia Müzesinde sergileniyor.

4. 1628 yılında batan ve 333 sene sonra keşfedilen, dünya üzerinde 17. yüzyıldan kalan en iyi korunmuş gemi olan İsveç savaş gemisi Vasa’nın görüntüsü.

5. Japonya’nın Kyoto bölgesinde, tavanlarında kan izi bulunan 5 tapınak var. Bu tapınakların tavanları, 1600 yılında Torii Mototada ve 380 samurayın intihar ettikleri yerin ahşap parkelerinden yapılmış…

6. Tanrı Enki’nin Sümer kralı ile konuştuğu hikayeyi anlatan 3 bin 770 senelik tableti elinde tutan Dr. Irving Finkel.

7. Kozmetik sektörü sadece günümüzün furyası değil bildiğiniz gibi, bu gördüğünüz de yaklaşık 2 bin senelik bir yüz kremi…

Mars’a adanmış bir tapınakta bulunan obje, dünyanın bilinen en eski kozmetik ürünü ve kapağında parmak izleri bulunuyor.

8. Etiyopya’nın Tigray bölgesindeki Abuna Yemata Guh isimli bu monolitik kilise tamı tamına 2 bin 580 metre uzunluğunda ve 5. yüzyıla kadar uzanan duvar resimlerine ev sahipliği yapıyor.

9. 1740 yılında İtalyan heykeltraş Agostino Fasolato tarafından bir mermer kütlesinden oyulan, 60 meleği tasvir eden ‘Asi Meleklerin Düşüşü’ isimli heykel.

10. Mısır’da M.Ö. 2. yüzyıldan Kıvırcık saçları ve sıkı bukleleriyle dikkat çeken bir adamın portresi.

11. Eski Venedik Başkanı Francesco Morozini’ye (1619-1964) özel tasarlanan, içerisine silah saklanmış bir İncil. İncil’in sahibi, silahı çıkarmasına gerek olmadan kitap ayracını çekerek ateş edebiliyordu!

Eser günümüzde Venedik’teki Museo Correr’de sergileniyor.

12. Amerika’daki Sherwood ormanını gezen amatör bir hazine avcısı, tesadüfen Orta Çağ’dan kalan safir taşlı altın yüzüğü buldu.

Uzmanların incelemelerine göre 14. yüzyıldan kalan yüzük, Robin Hood efsanesine

13. Peru’nun Paracas yarımadasında 1928 yılında birçok ‘uzun’ kafatası keşfedilmişti. M.Ö. 800 ile 100 seneleri arasında yerlilerin, alınlarını uzatmak için kafalarını sıkıca örttükleri ve kafataslarının deformasyona uğradığı ortaya çıktı.

14. Günümüzün Çin topraklarında yer alan Çing Hanedanlığından kalan yeşim taşından yapraklar ve ametist taşından üzümler.

Sizin en çok ilginizi çeken hangisi oldu? Buyurun yorumlara!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir