Katar Emiri Al Sani’den deprem mesajı: Türkiye’nin çabalarını desteklemeye çağırıyorum

Katar’ın başkenti Doha, Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler 5’inci Konferansı’na ev sahipliği yaptı.

Ülkenin Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, konferansın açılış oturumunda konuştu.

Türkiye çağrısı: Çabaları destekleyin

Al Sani, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerini aşma konusunda tüm dünyaya Türkiye’ye destek verme çağrısında bulundu:

Herkesi, deprem felaketinin etkilerini aşması konusunda Türkiye’nin çabalarını desteklemeye çağırıyorum. Türkiye ve Suriye’deki kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu hepiniz adına teyit ediyorum.

Suriye tepkisi: İnsanlık dramının istismarı kabul edilemez

Al Sani, depremlerden etkilenen Suriye halkına yardımların gecikmesini de garipsediğini söyledi:

Kardeş Suriye halkına tereddütsüz yardım eli uzatmanın gerekliliğini vurguluyorum. Siyasi amaçlar için insanlık dramının istismarı kabul edilemez. Bugün ve yarın için yeni, daha güvenli, daha adil ve daha özgür bir dünya inşa etmemizin uluslararası insani dayanışma yolundan başka bir yolu yoktur.

60 milyon dolarlık katkı taahhüdü

Küresel sorunların aşılması için en az gelişmiş ülkelere yardım etmenin gelişmiş ülkelerin ahlaki sorumluluğu olduğunu kaydeden Şeyh Temim, Katar’ın en az gelişmiş ülkelerin desteklenmesine 60 milyon dolarlık katkı sağlayacağını ifade etti.

BM En Az Gelişmiş Ülkeler Beşinci Konferansı

Katar ev sahipliğinde “potansiyelden refaha” temasıyla başlayan BM En Az Gelişmiş Ülkeler 5’inci Konferansı, 9 Mart’a kadar devam edecek.

Konferansa aralarında devlet ve hükümet başkanları, bakanlar, diplomatlar, üst düzey yetkililer, iş insanları, bölgesel ve küresel kuruluş, kurum ve şirketlerin temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 6 bin kişinin katılması bekleniyor.

Gözden Kaçmasın Hatay’da deprem saati ağlayan bebek ailesinin kurtulmasına sebep oldu Haberin Detayları

Türkiye adına Çavuşoğlu katıldı

Doha’daki konferansın ilk gününe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı.

Konferans, dünyadaki en az gelişmiş ülkelere yardım etmenin yollarını tartışmayı ve en acil olduğu düşünülen projelerde ekonomilerini ilerletmek için yatırımları harekete geçirmeyi amaçlıyor.

Gözden Kaçmasın BM Genel Sekreteri Guterres: Zengin ülkeler, yoksul ülkeler için yıllık 500 milyar dolar sağlamalı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir