Trump hakkında bir iddianame daha: 4 suçlama yöneltildi

ABD’nin eski başkanı ve Cumhuriyetçi Parti’nin 2024 başkan aday adayı Donald Trump hakkında iddianame hazırlandı. Trump, 2020 başkanlık seçimleri sonrası 6 Ocak 2021 tarihinde düzenlenen Kongre baskını nedeniyle dört yeni suçlamayla karşı karşıya.

Washington DC Bölge Mahkemesi’ne 1 Ağustos Salı günü sunulan 45 sayfalık iddianamede, Trump’a ‘ABD’yi yanıltmak için komplo kurma’, ‘resmi bir süreci engellemek için komplo kurma’, ‘resmi bir süreci engellemeye teşebbüs’ ve ‘seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurma’ suçlamaları yöneltildi.

‘DONALD TRUMP, SEÇİM SONUÇLARIYLA İLGİLİ YALANLAR YAYDI’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Donald Trump’ın, ‘2020 başkanlık seçimini kaybetmesine rağmen iktidarda kalmaya kararlı olduğu’ ifadesine yer verilen iddianamede, eski başkanın seçim sonuçlarıyla ilgili yalanlar yaydığı ifade edildi. Trump’ın atılı suçlardan 3 Ağustos tarihinde hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Trump hakkında yürütülen soruşturmalara özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith, iddianameye ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “Herkesi iddianamenin tamamını okumaya teşvik ediyorum” çağrısında bulundu. Smith, 6 Ocak 2021’de Kongre binasına yapılan saldırıyı ‘Amerikan demokrasisinin merkezine yapılan benzeri görülmemiş bir saldırı’ şeklinde niteleyerek, iddianamede yer aldığı şekliyle sanık Trump’ın, ABD yönetiminin temel işlevi olan başkanlık seçimlerinin sonuçlarını toplama, sayma ve onaylama sürecini engellemeyi hedefleyen yalanlarının saldırıyı körüklediğini kaydetti.

Kongre binasını savunan kolluk kuvvetlerinin ‘kahraman’ olduğunu söyleyen Smith, saldırıdan bu yana Adalet Bakanlığı’nın, sorumluların hesap vermesini sağlamaya olan bağlılığını sürdürdüğünü belirtti. Smith, hızlı bir yargılama süreci talep edeceklerini, fakat suçu kanıtlanıncaya kadar sanığın masum sayılması gerektiğini söyledi.

TRUMP’IN EKİBİNDEN TEPKİ: ‘BAKANLIK SİLAH OLARAK KULLLANILIYOR’

Trump’ın seçim kampanyası ekibi tarafından yapılan açıklamada, iddianamenin ‘Biden suç ailesi ve silah olarak kullandığı Adalet Bakanlığı’nın’ 2024 başkanlık seçimlerine müdahale etmeye yönelik süregelen girişimlerinin bir örneği olduğu savunuldu. Trump’a uygulanan muamelenin Nazi Almanyası, Sovyetler Birliği ve diğer diktatör rejimleri anımsattığı iddia edilen açıklamada, bunun bir ‘cadı avı’ olduğu görüşüne yer verildi.

İDDİANAMEDE NE VAR?

Hakkında hazırlanan iddianamede Donald Trump’a yöneltilen ilk suçlama ‘başkanlık seçim sonuçlarının toplandığı, sayıldığı ve onaylandığı devlet işlevini bozmak ve engellemek üzere hile kullanarak ABD’yi yanıltmak için bir komplo düzenlediği’ yönünde.

İddianamede yer alan ikinci ve üçüncü suçlama ise Trump’ın 6 Ocak 2021’de Kongre’de seçim sonuçlarının onaylanması için toplanılmasını engellemeye yönelik eylem ve girişimde bulunduğu iddiasını barındırıyor. Bu kapsamda iddianamede, Trump’ın, Kongre baskınına giden süreçteki açıklamalarından örnekler bulunuyor.

Son olarak Trump’a seçmenlerin oy kullanma ve oylarının sayılmasına yönelik anayasal haklarını kullanmaları sırasında bir veya birden fazla kişiye baskı yapmak, tehdit etmek gibi yöntemler uygulanması yönünde komplo kurduğu suçlaması yöneltiliyor.

TRUMP, İDDİANAME YAYINLANMADAN ÖNCE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Kendi sosyal medya platformu TruthSocial’da yerel saatle 16.41’de bir paylaşım yaparak eski başkan Donald Trump, “Dengesiz Jack Smith’in 2024 başkanlık seçimine müdahale etmek için saat 17.00’de en sevdiğiniz başkan olan şahsım aleyhinde bir başka sahte iddianame yayınlayacağını duydum. Bunu neden 2,5 yıl öne yapmadılar? Neden bu kadar beklediler? Çünkü bunu tam da seçim kampanyamın ortasına koymak istediler. Bu, savcılık görevlerinin suiistimal edilmesidir” ifadelerini kullanmıştı.

Trump, 18 Temmuz’da yaptığı açıklamada, 2020 seçimlerinin ardından meydana gelen 6 Ocak 2021 Kongre olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturmanın hedefinde olduğunu ve bu nedenle aleyhinde iddianame hazırlanıp gözaltına alınabileceğini söylemişti. Eski ABD başkanı, 27 Temmuz’da ise avukatlarının Adalet Bakanlığı yetkilileriyle ‘verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini’ belirtmiş, görüşmede kendisine suçlama yöneltileceğiyle ilgili herhangi bir bildirimde bulunulmadığını kaydetmişti.

DESTEKÇİLERİ KONGRE BİNASINI BASMIŞTI

ABD’de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 6 Ocak 2021’de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı. Baskında 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Trump, Şubat 2021’de Senatodaki oylamada aklanmıştı. Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazına rağmen bir komite kurmuş ve olayı soruşturmaya başlamıştı.

Komite, Trump’ın “isyanı tetiklemek, isyana yardım etmek ve buna ortam hazırlamak”, “resmi bir süreci engellemeye çalışmak”, “ABD’nin düzenini bozmak için komplo kurma”, “yanlış açıklama yapmak suretiyle komplo kurma” gibi suçları işlemiş olabileceği sonucuna varmıştı. Komitede, 9 üyenin tamamının oyuyla Adalet Bakanlı’ğına Donald Trump’ın bu suçlarla suçlanması tavsiyesinde bulunulması kabul edilmişti.

TRUMP HAKKINDA 2 İDDİANAME DAHA VAR

Dün açıklanan iddianame, Trump aleyhindeki üçüncü ancak en önemli iddianame olarak kayıtlara geçti. Jack Smith, 9 Haziran’da duyurduğu 49 sayfalık iddianamede, Donald Trump’ı, Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken gizli belgeleri yanında götürmek ve bununla ilgili federal incelemeleri engellemekle suçlamıştı.

İddianame üzerine 13 Haziran’da Miami’de hakim karşısına çıkan ve ‘federal soruşturma kapsamında ikinci kez hakim karşısına çıkan ilk eski başkan’ olarak tarihe geçen Trump, hakkındaki 37 ayrı suçlamayı da reddetmişti. Trump’a, 27 Temmuz’da, yardımcısı ve çalışanlarına Mar-a-Lago’daki malikanesinden çıkan gizli belgelerle ilgili güvenlik kamerası görüntülerini silmesi talimatını verdiği iddiası dahil ilave suçlamalar yöneltilmişti.

Daha önce de 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına ‘sus payı’ ödediğine ilişkin suçlamalar nedeniyle Trump, 4 Nisan’da New York’ta hakim karşısına çıkmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir