Yerli turistler bayram tatili için Kapadokya’ya koştu

AA

Ramazan Bayramı, yerli turistler yurdun dört bir tarafına giderek tatilin tadını çıkartmak için günler öncesinden rezervasyonlar yaparak otelleri doldurdu.

Kapadokya da bu merkezlerin içinde yer aldı.

Ara tatil ve bayram tatilinde bölgeye artan ilgi dolayısıyla konaklama tesislerinde doluluk yüzde 90’ı aştı.

Ramazan Bayramı tatilini Kapadokya’da değerlendirmek isteyen yerli turistler, bölgede gün doğumu vaktinde düzenlenen sıcak hava balon turuna katılarak güneşin doğuşunu gökyüzünden izledi.

Okul tatili ve Ramazan Bayramı’nı fırsata çevirdiler

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Kapadokya’da, okulların 17 Nisan’da ara tatile girmesi ve Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.

Bayrama gökyüzünde girdiler

Tatil için ülkenin farklı kentlerinden Nevşehir’e gelen yerli konuklar, Göreme beldesinde sabahın ilk ışıklarıyla peş peşe gökyüzüne yükselen balonlara binerek, doğal ve tarihi güzellikleri kuşbakışı izledi.

İzmir’den bayram tatili için geldiler

Balon turuna katılanlardan Burhan Karabağ, İzmir’den bayram tatili için bölgeye geldiklerini, bir süredir planladıkları sıcak hava balon turuna ailesiyle katılmanın heyecanını yaşadığını belirterek, “Bayramı gökyüzünde karşılıyoruz. Bayram, ülkemize ve milletimize mutluluk getirsin. İnşallah yeni felaketler yaşamayız.” dedi.

“Heyecanlıyız”

Deniz Karabağ ise Kapadokya’ya daha önce de geldiğini ancak balon turuna bayram günü katılma imkanı bulduğunu ifade ederek, “Burası ülkemizin çok güzel yerlerinden biri. Bu doğal güzelliklere sahip çıkmalıyız. Balon turuna katılmaktan dolayı çok mutluyuz, heyecanlıyız.” diye konuştu.

“Kapadokya havadan daha da büyüleyici”

Anadolu Sıcak Hava Balon İşletmecileri Derneği Başkanı Mehmet Dinler de Ramazan Bayramı’nın hafta sonuna denk gelmesinin bölgedeki yoğunluğu artırdığını, kısa tatil süreçlerinde insanların kültür turizmini tercih ettiğini aktardı.

Talep artışı yaşıyoruz

Balon turu başta olmak üzere tüm aktivitelerde talep artışı yaşandığına dikkati çeken Dinler, şunları kaydetti:

Ramazan Bayramı’nın hafta sonunda olması, sahil turizminde de sezonun henüz başlamaması ile Kapadokya’da tesisler arzu ettiğimiz doluluk oranına ulaştı. Kapadokya havadan daha da büyüleyici. Bayram boyunca hava güzel olacak. Kapadokya’nın güzelliklerini daha iyi görmek için sıcak hava balon turları yerli ve yabancı misafirlerimizin rağbet gösterdiği aktivitelerdendir. Kapadokya’da gün doğumunun ayrı güzelliği var.

“Peribacalarını gökyüzünden izliyoruz”

Kapadokya semalarında rengarenk görüntü oluşturan sıcak hava balonları yaklaşık 45 dakika boyunca peribacaları üzerinde süzüldü.

Yerli turistlerden bir kısmı balon sepetinden bölgeyi havadan izlerken, bazıları da atlı ve arazi araçlarıyla düzenlenen turlara katılarak manzaranın keyfini çıkardı.

Konuklar, turların mola noktalarında, balon ve peribacalarının oluşturduğu manzarada fotoğraf çektirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*