ABD’den itiraf: İsrail’e öfke, Filistinlilere sempati arttı

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, ABD’li yetkililerin, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının tüm dünyada Filistin meselesine “sempati kazandırdığını” belirttiğini yazdı.

New York Times’ın haberinde, birçok ABD’li yetkilinin, “Gazze’deki sivil kayıpların hem Arap coğrafyası hem de tüm dünyada öfkeye yol açtığını, İsrail ordusunun da bu nedenle Gazze’deki operasyonlarını tamamlama zamanının daraldığını” söylediğini aktardı.

“TÜM DÜNYADA FİLİSTİN MESELESİNE SEMPATİ ARTTI”

Haberde, İsrail’in saldırılarına ilişkin, “(ABD Başkanı Joe) Biden yönetiminden birçok yetkili, İsrail’in askeri kampanyası ne kadar uzun sürerse, bunun daha geniş bir savaşı tetikleme olasılığının o kadar artacağını belirtti. Ayrıca bazı yetkililer, İsrail’in Hamas’a güçlü tepkisinin tüm dünyada Filistin meselesi konusunda sempati kazandırdığını kaydetti.” ifadeleri kullanıldı.

“İsrail’de zaman ve mekan İsrail’in aleyhine işliyor.” değerlendirmesi yapılan haberde, İsrail’in Hamas üyelerine karşı operasyonlarında birçok sivilin yaşamını yitirdiği vurgulandı.

İSRAİL VE ABD İZOLE OLABİLİR

Haberde, ABD Genelkurmay Başkanı Charles CQ Brown’ın, çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’de ölen her bir sivilin Hamas’a gelecekte üye kazandırabileceğini söylediğine işaret edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İsrail ordusunun operasyonlarında “kesinlikle yanlış bir şeyler olduğu” açıklaması hatırlatılarak, “Brown’un sözleri, sivil kayıplar artarken bile İsrail’e desteğini açıklayan Biden yönetimi ile İsrail arasındaki ayrışmaya yönelik nadir bir bakış açısı sundu.” yorumu yapıldı.

İsrail’in Gazze’ye kara operasyonu için aldığı hızlı kararın, bölgede sivil ölümleri önlemek için gerekli önlemlerin alınmasına zaman bırakmadığına işaret edildi.

Haberde, “Birçok ülke ateşkes çağrısı yaparken bombardımanlar ne kadar uzun sürerse, İsrail ve müttefiki ABD o kadar izole olur.” değerlendirmesine yer verildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Hamas’ın elindeki tüm rehineler serbest kalana kadar ateşkese yanaşmadığı belirtilen haberde, “Ancak o da artık İsrail’in hedeflerine ulaşmak için sınırsız vakti olmadığını anlamış gibi duruyor.” ifadesi kullanıldı.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir