Asgari ücret zammı ile hangi kalem ne kadar artacak?

Yeni asgari ücret rakamıyla askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemin rakamları da değişecek.

İlk toplantısını 11 Aralık’ta, ikinci toplantısını 18 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda taraflar müzakerelerini sürdürürken nihai kararın bu hafta açıklanması bekleniyor.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

2024 yılı asgari ücreti için birbirinden farklı beklentiler oluştu. Asgari ücrete en düşük yüzde 25, en yüksek ise yüzde 55 zam yapılma ihtimali üzerinde duruluyor.

İşte olası zam oranlarına göre işsizlik maaşı, SGK primleri, rapor ücretleri, askerlik borçlanması, 65 yaş ve engelli aylığı gibi pek çok kalemde olacak değişiklikler:

İŞSİZLİK MAAŞI

Sigortalı çalışanlara yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. İşsizlik maaşı aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 40’ından az olamazken, yüzde 80’ini geçemiyor.

İşsizlik maaşı mevcut durumda en düşük 5 bin 365 TL en yüksek 10 bin 731 TL olarak uygulanıyor. Olası zamlarda ise işsizlik maaşı şöyle olacak:

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI

Doğum ve askerlik borçlanması günlük brüt asgari ücretin yüzde 32’sinden az bu tutarın 7,5 katından fazla ise yapılamıyor.

Bu rakam en düşük 143 TL, en yüksek 1070 TL olarak uygulanıyordu.

Askerlik ve doğum borçlanması olası zamlara göre şöyle olacak:

RAPOR ÜCRETLERİ

Asgari ücretliler mevcut durumda ayakta tedavide günlük 299,49 lira, yatarak tedavide de 224,69 lira günlük rapor parası alıyordu. Olası zamlarla rapor ücretleri şöyle olacak:

STAJYER MAAŞLARI

Staj yapanlar net asgari ücretin yüzde 30’undan az olmamak üzere ücret alıyor.

Mevcut durumda stajyerler 3 bin 420 TL maaş alıyordu. Yeni durumda stajyer maaşlarının artış oranlarına göre şöyle olması bekleniyor:

GSS

SGK, GSS primini aylık 402 TL olarak uyguluyordu. Olası zamlardan sonra yeni rakamın şöyle olması bekleniyor:

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMLERİ

İsteğe bağlı sigortalılıkta prim tutarının üst ve alt sınırı bulunuyor. En az brüt asgari ücretin yüzde 32’si, en çok da brüt asgari ücretin 7,5 katının yüzde 32’si kadar prim ödenebiliyor.

Şuan düşük prim tutarı 4 bin 292 TL, en yüksek prim ise 32 bin 193 TL seviyesinde. Olası zamlardan sonra ise oluşabilecek yeni rakamlar şöyle:

ENGELLİ AYLIĞI

En düşük yüzde 40-69 oranında engelliler için aylık 2 bin 328 TL, yüzde 70 ve üzeri oranında engelliler için 3 bin 496 TL olmuştu. Olası zamlarda ise engelli aylığı şöyle olacak:

65 YAŞ AYLIĞI

65 yaş aylığı 2023’ün ikinci döneminde 3 bin 489 TL olmuştu. Olası zamlarda ise 65 yaş aylığının şöyle olması bekleniyor:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir