Çocuklarda geniz eti ve bademcik tedavisinde öne çıkan yöntem: ‘Plazma yöntemi’

Bayındır Sağlık Grubundan yapılan açıklamaya göre, çocukluk çağında en sık görülen rahatsızlıklar bademcik iltihapları, büyümeleri, büyük geniz eti ve orta kulakta sıvı toplanması olarak sıralanıyor. Bu sorunlar bazı çocuklarda bademcik veya geniz eti büyümesi, bazı çocuklarda ise ikisi birlikte görülebiliyor. Kimi çocuklarda bunlardan bağımsız ya da bunlarla birlikte kulakta sıvı toplanması da ortaya çıkabiliyor.

AA’nın haberine göre açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Tuncay ​​​​​​​Özçelik, geniz eti veya bademcik büyümesi yaşayan çocukların özellikle geceleri iyi nefes alamadığını, ağzı açık uyuduğunu, horladığını ve hatta geniz eti ve/veya bademcik büyümesi ileri derecedeyse uykuda nefes kesilmesi bile yaşayabildiğini ifade etti.

Ebeveynlerin çocuklarda özellikle gece ağız açık uyuma, horlama, hırıltılı solunum ve bazen apnelerle birlikte gece terlemeleri olduğunu söylediklerini aktaran Özçelik, “Gece iyi ve yeteri kadar nefes alamayan çocuk, büyüme hormonunun en fazla salgılandığı dönem olan derin uykuya geçemediği için zaman içinde büyüme ve gelişmede duraklama ortaya çıkıyor. Sorunun çözülmemesi durumunda ise bir süre sonra yaşıtlarından geri kalma başlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

‘EN AZ AĞRI VE KANAMASIZ ŞEKİLDE TEDAVİ MÜMKÜN’

Özçelik, vücudun savunma sisteminde bademciklerin ve geniz etinin önemli bir yeri olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bademcikler ve geniz eti eğer büyüklük açısından sorun oluşturacak duruma gelmişse en az ağrıyla ve kanamasız bir şekilde uygulanan plazma (radyofrekans enerjisi) yöntemi ile kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Bu yöntemde geniz etini burun içinden endoskopik olarak görerek tamamen buharlaştırarak, hiç kalıntı kalmayacak şekilde almak ve eğer bademcikler sağlıklı ve boyutları nefes alma yolunu kapayacak şekilde büyükse yine aynı işlem sırasında buharlaştırarak küçülterek ve koruyarak normal boyutlarına getirmek mümkün olabiliyor. Eğer orta kulakta tedavilere yanıt alınamayan sıvı toplanması da varsa yine aynı işlemle kulak zarlarına tüp takılarak sorun çözülebiliyor.”

Önceki yıllarda, büyük bademciklerin, çocuğun sık sık bademcik iltihabı geçirip geçirmediğine bakılmaksızın tamamen alındığını ifade eden Özçelik, “Gelişen teknolojiyle ileri tedavi teknikleri uygulanarak, sorunun bademciklerin ileri derecede büyümesinden kaynaklandığı durumlarda bademciğin tamamının alınmasına gerek olmuyor.”açıklamasında bulundu.

Özçelik, plazma teknolojisi ile yapılan işlemde bademciklerin tamamen alınmadığını, solunum ve yutma sorunlarına neden olan fazlalık kısımlarının alındığını aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kalan bademcik dokusu ameliyat sahasını kaplayarak ameliyat sonrası ağrının az olmasını ve çabuk iyileşmesini sağlıyor. Aynı yöntemle geniz eti de endoskopik olarak tam görüş açısı altında tamamen alınabiliyor ve herhangi bir kalıntı kalmadığı içinde tekrarlama olasılığı minimuma indiriliyor. Çevre dokulara zarar vermeden uygulanan bu yöntemde işlem daha kısa sürüyor. Böylelikle daha az anestezi alan çocuklar yemek yemeye erken dönemde başlıyor, kısa sürede okul ve sosyal hayatlarına dönebiliyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir