Karbonat ve kabartma tozu arasındaki gerçek farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Veya her biri ne zaman kullanılmalı?

Bununla birlikte, karbonat ve kabartma tozu arasındaki gerçek farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Veya her biri ne zaman kullanılmalı?

Bazı tariflerin her ikisini de, bazılarının ise birini veya diğerini gerektirmesinin bir nedeni var:

Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Fark

Hem karbonat hem de kabartma tozu, pişirme sırasında karbondioksit ürettikleri için hamurun diğer bileşenlerle etkileşime girdiğinde kabarmasına ve genişlemesine yardımcı olur. Her ikisi de kokusuz beyaz tozlardır, ancak benzer görünseler de her birinin yerine getirmesi gereken belirli bir görevi vardır.
Karbonat ve kabartma tozu arasındaki temel fark, asit bileşenleridir. Kabartma tozu saf sodyum bikarbonattır, kabartma tozu ise sodyum bikarbonat, asit (tartar kreması) ve mısır nişastasından yapılır.
Limon suyu veya ayran gibi asidik bileşen içeren tariflerde kabartma tozu kullanılır.
Kabartma tozu zaten krem ​​tartar formunda asit içerir ve asidik bir malzemenin kullanılmasını gerektirmez.

Karbonat Nedir?
Karbonat, bir asitle karıştırıldığında karbondioksit (“kabarcıklar”) oluşturan bir alkalin tuz bileşiği olan saf sodyum bikarbonattır. Yoğurt, limon suyu, ayran, kakao tozu, esmer şeker ve melas, karbonat ile karıştırıldığında aktifleşen asidik bileşenlerin birkaç örneğidir. Karbonat ve asidik bileşenler arasındaki reaksiyon, hamurun fırında kabarmasına yardımcı olan ve keklerinize, kurabiyelerinize, keklerinize ve diğer pişmiş ürünlerinize bir kaldırma ve doku kazandıran kabarcıklar oluşturur.

Kabartma Tozu Nedir?
Kabartma tozu, tartar kreması gibi toz haline getirilmiş asit ve mısır nişastasının bir karışımıdır. İçinde zaten asidik bir bileşen bulunduğundan, yükselmesi için tarifinize asidik bir bileşen ekleme konusunda endişelenmenize gerek yok. Reaksiyona girmesi için yalnızca sıvıya, karbondioksit oluşturmak içinse neme ve ısıya ihtiyacı var.

Karbonat Ne Zaman Kullanılır?
Asidik bir içerik içeren tarifler genellikle karbonat gerektirir. Bir örnek , kahverengi şeker (asidik olan) kullanan muzlu çörek tarifidir . Üzerine karbonat eklemek daha yumuşak ve kabarık bir doku verecektir.
Sodyum karbonat yalnızca asitle (örneğin yoğurt veya limon suyu) karıştırıldığında nötralize olur. Karbonatı asitle dengelemezseniz, ağızda hoş olmayan metalik bir tat bırakacaktır. Not: Hamurda çok fazla veya karıştırılmamış kabartma tozu da unlu mamullerinizin tadının kötü olmasına neden olabilir.

Kabartma Tozu Ne Zaman Kullanılır?
Asidik içerik içermeyen tarifler genellikle kabartma tozu gerektirir. Bir örnek, asitli içeriğin bulunmadığı şekerli kurabiyelerdir .
Mağazalarda kabartma tozu kapları genellikle hızlı etkili, yavaş etkili ve çift etkili olarak etiketlenir. Kabartma tozlarının çoğu çift etkilidir, yani hamurun kabarmasına ve genişlemesine yardımcı olmak için karbondioksitin oluştuğu iki olay olacaktır:

ilki sıvıyla karıştığında, sonra da sıcak fırında ısıtıldığında.

Kısaca:Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki 3 Fark
Kabartma tozu hızlı tariflerde kullanılır. Kek ve poğaça gibi tariflerde yer alan kabartma tozu, tüm sıvılar ile tepkimeye girebilir.
Karbonat kullanırken sirke ya da limon gibi asitli bir sıvıya ihtiyaç duyulur; fakat kabartma tozu için bu malzemelere ihtiyacınız yoktur. Süt ya da yoğurt ile de tepkime içinde olabilir.
Kullanıldığı malzemelerin asidik özelliğine göre birbirinden ayrılmaktadır.
Aynı sınıfta yer alan karbonat, kabartma tozunun görevini yerine getirir.
Karbonat kullanırken tepkimenin gerçekleşmesi için birkaç damla limon sıkmanız gerekir.
Eğer tarifinizde 1 paket kabartma tozu yer alıyorsa; karbonattan 2 çay kaşığı eklemeniz yeterli olmaktadır.
Kabartma Tozu ve Kabartma Tozu Ne Zaman Birlikte Kullanılır?
Bazı uygulamalarda kabartma tozu ve karbonat aynı anda kullanılır. Bu gibi durumlarda siz de ikisini aynı anda tercih edebilirsiniz.
Eğer kek ya da kurabiye tarifinde iki maddeyi de ekleyecekseniz; hafif karamel tonlarını ve sünger kıvamını elde edebilirsiniz.Çok fazla kabarmasını istiyorsanız tariflerde kabartma tozu ve kabartma tozu kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu tariflerde karbonat tatları yumuşatmaya yardımcı olurken kabartma tozu mayalamayı yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir