Sanatçı Andy Warhol’un Patek Philippe marka saati 5 Aralık tarihinde Christie’s müzayede evinin satılacak

Sanatçı Andy Warhol’un Patek Philippe marka saati 5 Aralık tarihinde Christie’s müzayede evinin New York şubesinde açık artırmaya çıkarılacak. Saatin 350 bin ila 600 bin dolar arasında bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Eserleri dünyada en çok koleksiyonu yapılan sanatçılardan biri olan Warhol’un kendisi de büyük bir koleksiyonerdi. Öldüğü 1988 yılından kısa süre sonra sanat eserleri, saatler ve hatta 175 kurabiye kavanozundan oluşan koleksiyonu Sotheby’s müzayede evinin düzenlediği 10 günlük açık artırma maratonunda satıldı.

Koleksiyon o kadar büyüktü ki üç katlı müzayede evine sığmadığı için bir kısmına yer verilemedi. Sanatçının koleksiyonunda Rolex, Cartier, Piaget ve Patek Philippe gibi birbirinden önemli markalara ait 300 saat yer alıyordu. Bu saatlerin tamamı o müzayedede satıldı.

SADECE 450 ADET VAR

Bu 300 saatten biri olan Patek Philippe markasının Reference 3448 adlı modeli 5 Aralık’ta “Important Watches” adlı açık artırmada üçüncü kez satışa çıkacak. Warhol öldükten sonra saati alan kişi 2014 yılında Sotheby’s müzayede evinin Cenevre’de yaptığı açık artırmada şu anki sahibine satmıştı.

1962 yılında üretilen Reference 3448, dünyanın ilk kendinden kurmalı sürekli takvim hareketine sahip saati. Saat o dönemde dört farklı kadranla üretildi. Warhol’un sahip olduğu 18 karat altından saat üretilen son kadran modeli. Sanatçı saati 1978 yılında satın aldı. Bu saatten dünyada 450 adet bulunuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir