Sevda Karaca: ‘Kardiyen ve Aslan’ın 10 Ekim Katliamı’nda da şaibeli rolleri var’

Emek Partisi (EMEP) Milletvekili Sevda Karaca, yurt dışına kaçmak isterken havalimanında yakalanarak tutuklanan suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan ile ilişkileri nedeniyle açığa alınan eski Ankara Emniyet Müdür yardımcıları Alp Aslan ve Mukadder Kardiyen ile ilgili bir video yayınladı.

“Hem Mukadder Kardiyen’i hem de Alp Aslan’ı size 103 kişinin katledildiği Ankara Gar Katliamı’ndaki şaibeli rolleriyle de hatırlatmak istiyoruz” diyen Karaca, Ankara Emniyeti hakkında başlatılan idari soruşturma kapsamında düzenlenen Mülkiye Müfettişleri Raporu’nda bu iki ismin de yer aldığına ve o dönem hiçbir şey yapılmadığına dikkat çekti.

Karaca’nın açıklamaları şöyle:

‘GÖZDEN ÇIKARILANLAR SIRA SIRA DÜŞÜYOR’

Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı’na gelmesiyle başlayan çete operasyonları, halef selef bakanların güç ve çıkar tartışması olarak her gün medyada yer buluyor. Meclis’in açıldığı gün patlayan bombanın dahi aslında devlet içinde patlayan bir bomba olduğu tartışmasının yankısı sürüyor.

Çete liderlerinin ifade tutanaklarında Soylu’nun ve onun bakanlık içindeki kadrolarının işaret edildiği bütün bu kirli ilişkiler, bir taraftan da kadro tasfiyesine sahne oluyor. Hakimler, savcılar, emniyet mensupları ve dahasının adının anıldığı bu tabloda; gözden çıkarılanlar sıra sıra düşüyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden her gün yeni bir “açığa alma” haberi geliyor. Dün son olarak Ankara Emniyeti Müdür Yardımcısı Mukadder Kardiyen ve Ankara eski Emniyet Müdür Yardımcısı Alp Aslan’ın da içinde bulunduğu üst düzey emniyet kadrolarının “oyundan çıkarılma” haberi düştü.

Mukadder Kardiyen; toplumsal muhalefete en ağır şekilde saldıran ve “işkenceci” sıfatını almasına yol açan suçlarıyla hafızalarda. Bu yönüyle de epey gündem oldu.

Hem Mukadder Kardiyen’i hem de Alp Aslan’ı size 103 kişinin katledildiği Ankara Gar Katliamındaki şaibeli rolleriyle de hatırlatmak istiyoruz.

‘KATLİAMIN ARDINDAN YARALILARIN VE KATLEDİLENLERİN ÜZERİNE GAZ ATMA EMRİNİ VERDİ’

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda, Ankara Emniyeti hakkında başlatılan idari soruşturma kapsamında düzenlenen Mülkiye Müfettişleri Raporu’nda bu iki isim de yer alıyor. Mitingi düzenleyen tertip komitesi üyeleri, miting saatinin şüpheli bir biçimde değiştirilmesi görüşmesinde Mukadder Kardiyen’in olduğunu söylüyorlar. Katliamın hemen ardından yaralıların ve katledilenlerin üzerine gaz atma emrini veren de yine Mukadder Kardiyen.

İstihbarat gizledikleri için katliamdan sorumlu olan emniyet müdürleri; ifadelerinde, dönemin istihbarat Şube Müdür Yardımcısı olan Alp Aslan’ı tanık gösterdiler.

‘YILLARDIR TERFİ ETTİRİLDİLER’

Peki bu isimler hakkında ne yapıldı? Hiçbir şey. Üzerlerinde katliam şaibesi olan kişiler, yıllardır terfilerle “görev” başındaydılar. Ta ki onlara cezasızlık zırhını takanların ayaklarına dolanana kadar. Şimdi her iki tarafı da karanlık olan güç savaşının yemleri oldular.

Biz bu halef selef savaşında taraf değiliz. Ancak bu savaşı yalnızca izleyecek olanlar da değiliz. Devletin iç çatışmalarından ortalığa düşenlerle değil; mücadelemizle adaleti alacağız. Halkın üstüne ölüm gibi çöken bu çürümüşlüğün de çürümeyi gizlemek için giyilen üniformanın altında işlenen her türlü suçun da hesabını soracağız! (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir