3D Baskı ile Özel Modifikasyon: RTX 4090’ın Sıcaklıkları 8 Derece Düştü

NVIDIA ile birlikte çalışan Noctua, bazı serilere özel olarak Noctua temali ekran kartı soğutucuları tasarlayabiliyor. RTX 4080 Noctua Edition ve RTX 3080 Noctua Edition gibi kartları daha önce görmüştük. Şirket henüz RTX 4090 özelinde bir ürün geliştirmedi, ancak Noctua meraklıları beklemeden kendi Noctua temalı RTX 4090 ekran kartlarını tasarladı.

Bir Reddit kullanıcısı tarafından hazırlanan ekran kartı için Inno3d RTX 4090 iCHILL GPU, Noctua NF-A9 fanları ve 3D yazıcı kullanıldı. Inno3d RTX 4090’daki stok fanlar ve kasa, modifikasyonla birlikte Noctua’nın 92 mm NF-A9 fanlarını ve daha yüksek performanslı 92 mm fanları barındırabilen özel 3D baskılı kasayla değiştirildi. Modlamayı yapan kişi son haliyle kartın 8 derece daha serin çalıştığını söylüyor.

Yani sonuçlar gayet iyi. Peki bahsettiğimiz mod neden sıcaklıklara olumlu etki etti? Reddit kullanıcısı ZaME19’un tasarım şekli nedeniyle. Çoğu OEM RTX 4090’da gördüğünüz kasaların aksine, bu özel kasa RTX 4090’ın ısı emicisine giren veya çıkan hava akışını kısıtlamıyor. Bu da verimliliği artırıyor ve havanın ısı emiciden geçmesi için kolay bir yol sağlıyor.

1 – 3
Mod için kullanılan fanlar da soğutma performansının iyileştirilmesinde etkin rol oynuyor. Kullanılan NF-A9 PWM fanlar, Noctua’nın hava soğutucuları için optimize edilmiş yüksek performanslı 92 mm’lik boyutlarla gelen ürünler. Bu fanlar maksimum 2.000 RPM hıza ve dakikada 46,4 fit küp (CFM) hava akış oranına sahip. Normal GPU fanlarından çok daha geniş, bu nedenle benzer RPM’lerde soğutucunun üzerine daha fazla hava akışı sağlanabiliyor.

Gördüğünüz gibi 3D baskı ve biraz tecrübeyle yüksek performanslı hava soğutma tasarımı yapmak bile mümkün. Bu tasarım PLA kullanılarak basılmış. Bazı yorumcular ise farklı bir malzemenin daha iyi olabileceğini, PLA’nın nispeten düşük sıcaklıklarda (60C) bükülmeye başladığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir